Teknoloji

SpaceX’te heyecanlı bekleyiş… Dünyanın en büyük roketi bugün fırlatılıyor!

Dünyanın en büyük roketi Starship yörünge uçuşu Testi: SpaceX’in Starship’inin fırlatılması için 150 dakikalık bir test aralığı olacak. Fırlatma, Teksas’taki Starbase’den sabah 8:00’de (Türkiye saati ile 15:00) gerçekleştirilecek.

Bu, SpaceX’in tam entegre Starship uzay aracı ve Superior Heavy roketinin ilk yörüngesel uçuş testi olarak biliniyor. Starship, yörüngesel görevler için tasarlanmış dünyanın ilk ticari uzay limanlarından biri olan Starbase’e yerleştirildi.

SpaceX, Starship’in ilk aşaması veya Harika Ağır roketi için de birkaç test gerçekleştirdi. Bu testlerin ortasında, Şubat 2023’te tam süreli bir 31-Raptor motor testiyle sonuçlanan karmaşık statik ateşlemeler var. SpaceX, tarihteki en fazla eşzamanlı roket motoru yangını rekorunu kırdı.

YILDIZ GEMİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Fırlatma ve yakalama kulesi 146 metre yüksekliğindedir ve araç entegrasyonunu, Superior Heavy roketinin fırlatılmasını ve yakalanmasını destekleyebilir.

Yıldız gemisi sistemi 120 metre boyunda, 9 metre çapındaVe yüzile 150 metrik ton yük taşıma kapasitesine sahiptir. tamamen yeniden kullanılabilir 150 metrik tona kadarve harcanabilir 250 metrik ton taşıyabilir,yani 250 ton ekstra yük taşıyabilir.

Starship fırlatma sisteminin ilk aşamasına Ultimate Heavy denir.aşırı soğutulmuş sıvı metan ve sıvı oksijen kullanılarak tamamen yeniden kullanılabilir 33 Raptor motoru tarafından desteklenmektedir. Fırlatma alanına geri inmek için Dünya atmosferine yeniden girecek.

Çok ağır 69 metre boyunda,dokuz metre çapında ve 3.400 ton yakıtkapasitesine sahiptir.

100 KİŞİYE KADAR TAŞIYABİLİR!

SpaceX’e göre, Starship sistemi en güçlü fırlatma sistemidir ve uzun periyodik, orta gezegen uçuşlarında 100 kişiye kadar taşıyabilmektedir.

SpaceX’in Starship uzay lansmanı, kalkıştan yaklaşık 45 dakika önce SpaceX’te canlı olarak yayınlanacak.

İnsanlar lansmanı SpaceX’in resmi YouTube kanalında veya çevrimiçi olarak SpaceX web sitesinde izleyebilecekler.

 

KAYNAK: HABER7

haber-karakecili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu