Haber

Kosova Meclisi’nde Kosova-Sırbistan ilişkileri ele alındı

Kosova Meclisi oturumunda, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova ile Sırbistan arasındaki bağların normalleşmesi için sunduğu “Fransız-Alman Planı” konusunda iki ülke liderlerinin ortasında Brüksel’de gerçekleştirilen son toplantı tartışıldı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti parlamento oturumunda yaptığı konuşmada, Sırbistan’ın anlaşmayı reddederek “uluslararası bağlayıcılığı olan bir anlaşma” şeklini vermek istemediğini gösterdiğini söyledi.

Anlaşmanın uygulama planına ilişkin müzakerelerin devam etmesi gerektiğini belirten Kurti, “Anlaşma eşitlikten, toprak bütünlüğüne saygıdan, bağımsızlığın önündeki engellerin kaldırılmasından ve uluslararası örgütlere üyelikten, diplomatik misyonların, devlet sembollerinin değiş tokuşundan bahsediyor. , pasaportlar (tanıma). Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi. Bu yönde önemli bir adım.” terimleri kullandı.

Kosova Anayasasına aykırı hiçbir şeyi asla kabul etmeyeceğini vurgulayan Kurti, anlaşmada Sırp Belediyeler Birliği ve Kosova’daki Sırp Ortodoks Kilisesi’nin statüsü ve özel hakları konusunda müzakerelerin de yer aldığını doğruladı.

Muhalefetteki Kosova Demokrat Partisi (PDK) Genel Başkanı Memli Krasniqi, AB planının imzalanmasına sayılı günler kaldığını ve anlaşmanın Kosova’nın statüsünü içermemesinin sorun teşkil ettiğini vurguladı. 1000 yıl daha bilmeseydi. Maalesef eşit değiliz.” dedi.

Bir başka muhalefet partisi olan Kosova Demokratik Birliği’nin (LDK) Başkanı Lumir Abdishiku, Başbakan Kurti’nin uzlaşma planının bir kısmını halktan sakladığını söyledi.

Yaklaşık 2 saat süren tartışmanın ardından oturuma, Başbakan Kurti’nin başka bir toplantıya katılmak üzere meclis binasından ayrılmasıyla ara verildi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, AB’nin iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme önerilerini görüşmek üzere 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın güneybatısındaki Ohri kentine gelecekler.

AB’nin arabuluculuğunda 27 Şubat’ta Brüksel’de görüşmeye gelen liderler, uygulama yol haritasının belirlenmesi konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle prensipte kabul ettikleri anlaşmayı imzalamadılar.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında çıkarların normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu