Haber

Araç sahipleri dikkat! MTV’nin 2. taksit ödemeleri için bugün son gün.

Yeniden Yapılandırma Kanunu kapsamındaki vergi borçlarının 1. ve 2. taksitlerinin ödenmesi için bugün son gün. 1. taksit ödeme süresi uzatıldığı için 1. ve 2. taksitlerin birlikte ödenmesi gerekmektedir. 2023 yılı gelir vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi ikinci taksit ödeme süresi bugün sona eriyor. Ödemeyen araç sahiplerinin borçlarına faiz işletilecek.

EK MTV ÖDENMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren düzenleme ile bu yıl özel bir süre için araç sahiplerine ek MTV getirildi. MTV mükellefi olan kişilerden 2023 yılı için tahakkuk eden MTV’nin tamamı kadar ek vergi tahsil edilecektir. MTV’nin ek taksiti, Kanunun yayımı tarihini takip eden Ağustos ayı sonuna kadar, ikinci taksiti ise 2023 yılına kadar ödenecektir. Kasım sonu.

ARAÇ MUAYENESİ YAPILMAYACAKTIR

2023 yılının ikinci yarısında ilk kez tescil edilen sıfır kilometre aracın ek MTV’si 6 aylık süre üzerinden yarıya bölünerek hesaplanacak ve peşin ödenecek. Yani, Eylül 2023’te ilk kez tescil edilen ve tescil edilen araba için yıllık MTV’nin ek yarısı alınacaktır. Ek MTV’si ödenmeyen araçların muayenesi yapılmayacaktır.

MTV ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “www.gib.gov.tr” internet sitesinden, ??????İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Portable uygulaması üzerinden elektronik ortamda ödeme yapmak mümkündür. Yapılandırılmış borçlar, anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartlarından veya banka hesaplarından, yurt dışında faaliyet gösteren bankaların kartlarından, anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet ve telefon bankacılığı gibi alternatif ödeme kanallarından ve taşınabilir bankacılıktan, vergi dairesi kasiyerlerinden veya PTT şubelerinden ödenebilir.

MTV ÖDENMEZSE NE OLUR?

MTV’si ödenmeyen araç sahiplerine aylık yüzde 1,6 faiz uygulanıyor. Vergi borcunun tahsili için hesaplara haciz de konulabilir. Ayrıca MTV’si ödenmeyen araçlar satılamaz. Ek MTV’si tekrar ödenmeyen araçlar için muayene işlemi yapılamaz.

bekillihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu