Teknoloji

Apple’ın Yeni Sanal Gerçeklik Gözlüğünü Almak İsteyenler İçin Vision Pro’nun Yüksek Fiyatı Düşecek mi?

Apple’ın WWDC 2023 etkinliğinde tanıttığı yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vision Pro, ilk bakışta hepimizi etkiledi. Ancak satışa sunulan fiyat ile firmanın en pahalı ürünlerinden biri haline geldi. Özellikle Türkiye’deki satış fiyatı dudak uçuklattı. Apple CEO’su Tim Cook, Vision Pro’nun yüksek fiyatından bahsetti. Fiyatlar hakkında ne dedi, almak isteyenler için bir umut var mı, birlikte bakalım…

Apple’ın uzun yıllardır konuşulan ancak şirketin bir türlü piyasaya sürmediği WWDC 2023 etkinliğine damgasını vuran sanal gerçeklik gözlüğü oldu.

Teknoloji alanında devrim yaratması beklenen Apple Vision Pro resmi olarak yayınlandı. Ama fiyatıyla göz doldurdu.

Vision Pro’nun etkileyici özelliklerinin yanı sıra Türkiye’deki fiyatı da merak konusu oldu. Peki vergiler düşüldükten sonra Vision Pro Türkiye’nin fiyatı ne kadar olacak? Gelin hep birlikte inceleyelim:

Apple, Vision Pro’nun fiyatını 3 bin 499 dolar olarak açıkladı. 2024 yılının başında satışa çıkacak olan eser, ilk etapta sadece ABD’de satışa sunulacak.

“Niş” bir çalışma olarak piyasaya çıkacak olan VR gözlüğün 2024 yılında Türkiye dahil diğer ülkelerde de satışa sunulması bekleniyor. Ancak Türkiye fiyatı oldukça yüksek…

Gümrük vergisi, ÖTV ve KDV vergileri Vision Pro’dan tahsil edilecektir. Bunlarla birlikte hesaplandığında Apple Vision Türkiye fiyatı 142 bin 921 TL olabilir.

  • Gümrük fiyatı: 75.100 TL

  • Gümrük vergisi (%20): 15.020 TL

  • TRT Bandrol (%12): 10.814 TL

  • ÖTV (%20): 20.816 TL

  • KDV (%18): 21.801 TL

  • Apple Vision Pro Türkiye satış fiyatı: 142.921 TL

Peki bu rakamlarda bir değişiklik olabilir mi? Bakalım Apple CEO’su Tim Cook, Vision Pro’nun yüksek fiyatı hakkında ne demiş…

ABC’nin Good Morning America programına verdiği bir röportajda CEO, en yüksek puan alan çalışması için “bilmiyorum” dedi.

Vision Pro’nun ortalama bir kişinin satın alabileceği bir şey olup olmadığı sorulduğunda Cook şu yanıtı verdi:

‘Bilmiyorum. İnsanların mevcut mali durumlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak farklı seçimler yapacaklarını düşünüyorum.”

“Vision Pro’nun mühendislik ve mühendislik derinliği akıllara durgunluk veriyor.”

Her gözde 4K’dan fazla çözünürlük elde edersiniz. Tabii ki, bu bedava gelmiyor. Belli bir tedbir paraya mal oluyor ama bence bu çok büyük bir değer” diyen Cook, fiyatlarda şimdilik rastgele bir değişiklik olmayacağının sinyallerini verdi.

ilkadimhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu