Haber

Antakya’da müzisyenler depremzedeler için müzik yaptı

HABER: UZMAN BAĞIŞI – Kamera FURKAN ERDEM

Antakya’da müzisyenler ve depremzedeler, depremin 75. gününde müzikli yürüyüş düzenledi. Müzisyen Ümran Büyük, “Biz diyoruz ki biz bu şehrin yeniden kuruluşunda varız ve her aşamasında yer alacağız, Antakya’dan ayrılmayacağız. Tarihimizi, kimliğimizi, kültürümüzü yaşatacağız.” İstanbul’dan geldiğini ve 50 gündür bölgede olduğunu ifade eden Serkan Zengin, “Bu yürüyüşe sadece kendi duygularımı ifade etmenin bir yolunu bulduğum için değil, buradaki dayanışmayı çok güzel bulduğum için katılıyorum. güçlü ve çünkü acının en iyi dili sanattır.”

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da bugün müzisyenler yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte “Mamak Türküsü” ve “Uğurlama” gibi pek çok şarkıyı seslendiren müzisyenler, Uğur Mumcu Parkı’na kadar yürüdü.

Müzisyen Ümran Büyük, “Antakya çok köklü bir tarihe sahip bir şehir ve ne yazık ki çok olumsuz bir süreçten geçiyoruz. Burada sanatçılar, şairler, yazarlar, tiyatrocular ve müzisyenler olarak yeniden işin içinde olduğumuzu söylüyoruz.” -Bu şehrin kurulması ve her aşamasında yer alacağız, Antakya’dan ayrılmayacağız. Tarihimizi, kimliğimizi, kültürümüzü yaşatacağız” dedi.

İstanbul’dan geldiğini ve yaklaşık 50 gündür Antakya’da bulunduğunu belirten müzisyen Serkan Varlıklı, “Burada herkesin bir derdi var benim de. Yaklaşık 50 günlük bir süreç “Şarkılar, türküler, ağıtlar bizim acıyla tanışma ve anlatma aracımızdır. Kısacası bunun için. Bu yürüyüşe yalnızca kendi duygularımı ifade etmenin bir yolunu bulduğum için değil, buradaki dayanışmayı çok güçlü bulduğum ve acının en güzel dili sanat olduğu için katılıyorum” dedi.

Uğur Mumcu Parkı’nda müzisyenler şarkılar söyledi ve şiirler okudu. Yurttaş Doluna Aker, ünlü şair Bertolt Brecht’in “Yeryüzünde Benim Vaktim” şiirini buradan okuyun.

nazimiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu