Haber

Tunus ve Libya İçişleri Bakanları, düzensiz göç ve sınır geçiş prosedürleriyle mücadeleyi görüştü

Tunus İçişleri Bakanı Kamal al-Faki ve Libya İçişleri Bakanı Imad al-Tripoli, sistematik olmayan göçle başa çıkma ve iki ülkenin ortasındaki Ras Cedir Sınır Kapısında prosedürleri kolaylaştırma konularını görüştüler.

Tunus İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Faki Libyalı mevkidaşı ile Tunus’un başkenti Trablus’ta bir araya geldi.

Görüşmede, Ras Cedir Sınır Kapısı’nda sistematik olmayan göç ve kolaylaştırıcı hizmetler başta olmak üzere bir dizi ortak güvenlik belgesi ele alındı.

Bilgi alışverişi, eğitim ve organize suçla mücadele alanlarında işbirliğini artırma konusunda mutabık kalan bakanlar, uluslararası kuruluşları da “düzensiz göç alanında insani yardım sağlamaya ve göçmenlere karşı sorumluluklarını yerine getirmeye” davet etti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nden yapılan yazılı açıklamada, Trablus ve Faki’nin Libya ile Tunus arasındaki sınır bölgesindeki sistematik olmayan göçmen krizini sona erdirmek için uzlaşmaya dayalı çözüme ulaştığı kaydedildi. Açıklamada analizin detaylarına yer verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu