Haber

Okyanusa Dökülen Kokain Nedeniyle Köpekbalıkları ‘Asi’

ABD’de Florida açıklarında yapılan bir araştırmada, köpek balıklarının denize salınan kokain balyaları nedeniyle doğalarına aykırı ve ‘halüsinasyon görüyormuş gibi’ davranışlar sergiledikleri bildirildi.

The Guardian’ın haberine göre Florida’daki Mote Marine Laboratuvarı’nda araştırmacı olarak çalışan Dr. Tracy Fanara ve ekibi, Florida sularında faaliyet gösteren uyuşturucu kaçakçıları tarafından okyanusa salınan kokain balyalarının deniz yaşamı üzerindeki etkisini inceledi.

Florida’nın güney ucundaki adalar çevresinde 6 gün boyunca köpekbalıklarını gözlemleyen araştırmacılar, balıkların alışılmadık davranışlar sergilediğini belirledi.

Araştırmacılar, normalde insanlardan kaçınan Çekiç Kafalı Köpek Balığı’nın kokain tükettikten sonra gerçek anlamda insanların üzerinde yüzdüğünü ve halüsinasyon gören bir kum köpekbalığının hayali bir avın etrafında döndüğünü gözlemledi.

Deneysel amaçlarla suya kokain yerine balık yemi balyaları atan araştırmacılar, köpekbalıklarının balyalara saldırdığını kaydetti. Fanara ve grubu, araştırmalarına devam etmek ve köpekbalıkları tarafından tüketilen kokaini tespit etmek için balıklardan kan örnekleri almayı planlıyor.

Öte yandan Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 1970’den 2018’e kadar tüm okyanuslardaki köpekbalığı popülasyonu yüzde 71,1 azaldı. Ortalama ömrü 272 yıl olan ancak 400 yıla kadar yaşayabilen Grönland köpekbalığı, Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre en uzun yaşayan omurgalı.

haber-savsat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu