Yaşam

İzlerken Kendinizi Satranç Oynuyormuş Gibi Hissetmenizi Sağlayan Filmler

Kendinizi karakterlerle bütünleştirmeye ve olayın gizemini çözmeye çalışıyorsanız bu içerik tam size göre! İzlerken beyninizi yoracak filmleri sizler için listeledik. İyi seyirler!

30. 23 Numara (2007)

İmdb: 6.4/10

Özet: Jim Carrey’nin komedi dışındaki iyi rolleri kaldırabileceğini kanıtladığı bir film. 23 rakamına kafayı takmış bir karakterin ruhsal süreci bu gizemin içinde sıkışıp kalarak ilerliyor.

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Jim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman

29. Da Vinci Şifresi / Da Vinci Şifresi (2006)

İmdb: 6.5/10

Özet: Dan Brown’ın çok satan romanından uyarlanan filmi Akıl Oyunları’nın yönetmeni Ron Howard yönetti. Film, sembolizm profesörü Robert Langdon’ın şifreli dansının sinemaya nasıl aktarıldığını anlatıyor.

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno

28. Kapan / Fermat’ın Odası (2007)

İmdb: 6.7/10

Özet: Birbirini hiç tanımamış dört matematikçi, gizemli bir kişi tarafından büyük bir yapbozu çözmeye davet edilir. Kendilerine yöneltilen soruları zamanında ve doğru bir şekilde çözemezlerse bulundukları oda tam bir ölüm tuzağına dönüşecektir. Ayrıca çözmeleri gereken en değerli sorun onları buraya getiren sebep ve aralarındaki ilgi olacaktır.

Yönetmen: Luis Piedrahita, Rodrigo Sopeña

Oyuncular: Lluis Homar, Alejo Sauras, Elena Ballesteros

27. Düşman / Düşman (2013)

İmdb: 6.8/10

Özet: Denis Villeneuve sinemalarında görmeye alışık olduğumuz gizem ve gerilim apaçık ortadadır. Şimdiden uyaralım, sinemada neler olup bittiğini anlamak için bir kez izlemek yeterli olmayabilir.

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent, Sarah Gadon

26. Vanilyalı Gökyüzü (2001)

İmdb: 6.9/10

Özet: Geçirdiği kazanın ardından yüzü tamamen deforme olan David, hayatındaki her şeyden uzaklaşır ve giderek daha da yalnızlaşır. Ancak kazadan kısa bir süre sonra karşısına bir doktor çıkar ve David’i eski haline döndürebileceğini söyler. David, tehlikeli bir yolculuğa çıkmak için hayatının kararını verir.

Yönetmen: Cameron Crowe

Oyuncular: Tom Cruise, Penelope Cruz, Kurt Russell

25. Üçgen / Üçgen (2009)

İmdb: 6.9/10

Özet: Film, okyanusta yatla seyahat ederken olumsuz hava koşulları nedeniyle gizemli bir gemiye binmek zorunda kalan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. Bu hikaye gerçeküstü hale geliyor ve izleyicinin neyin ne olduğu hakkında çok düşünmesine neden oluyor.

Yönetmen: Christopher Smith

Oyuncular: Melissa George, Joshua McIvor, Michael Dorman

24. Sınav / Sınav (2009)

İmdb: 6.9/10

Özet: Gizemli ve güçlü bir şirket, kaliteli bir çalışan arar ve en iyiyi işe almak için mükemmel bir sınav hazırlar. Arkadaşlar bir odaya alınır ve kendilerine bir kağıt ve kalem verilir. Müdür sınava girenlere kuralları anlattıktan sonra tek soru olduğunu ve asıl cevabı veren kişinin sınava alınacağını söyler ve dışarı çıkar. Ama sorun şu ki cevaplanacak bir soru yok.

Yönetmen: Stuart Hazeldine

Oyuncular: Adar Beck, Gemma Chan, Nathalie Cox

23. Gitme / Kalma (2005)

İmdb: 6.9/10

Özet: 21 yaşında bir genç intihar etmek ister. İntiharın arkasında aşkın bir gizem vardır.

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Ewan McGregor, Naomi Watts, Ryan Gosling

22. Kader Casusları / Uyum Bürosu (2011)

İmdb: 7.1/10

Özet: Bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in kısa öyküsünden uyarlanan filmde, iki karakterin bir araya gelmesini engellemeye çalışan özel güçleri olan adamlar şansı kontrol edebiliyor. Bir merkeze gelmesini umduğumuz karakterler kaderden kaçmanın bir yolunu bulabilecek mi?

Yönetmen: George Nolfi

Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt, Michael Kelly

21. Küp / Küp (1997)

İmdb: 7.3/10

Özet: Farklı sosyal kümelerden toplanıp bir kübe yerleştirilen insanların oraya nasıl geldikleri hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Oradan çıkmak için akıllarını kullanmaları gerekecek, yanlış bir seçim onların ölmesine neden olacaktır.

Yönetmen: Vincenzo Natali

Oyuncular: Maurice Dean Wint, Nicole de Boer, Nicky Guadagni

20. Kimlik / Kimlik (2003)

İmdb: 7.3/10

Özet: Birbirine yabancı ve sırlarla dolu on kişi ıssız bir motelde birer birer ölmeye başlar. Bu ölümleri durdurmanın tek yolu, onları ön plana çıkaran sırrı çözmek zorunda olmalarıdır.

Yönetmen: James Mangold

Oyuncular: John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet

19. Çatı Katı / Çatı Katı (2008)

İmdb: 7.4/10

Özet: Lüks bir çatı katında eşlerini metresleriyle aldatan beş evli erkek arkadaşın macerası doruk noktasına ulaşır. Bu çatı katında bir kadın cesedi bulunur, ancak onu kimin öldürdüğü bilinmemektedir.

Yönetmen: Erik van Looy

Oyuncular: Koen De Bouw, Filip Peeters, Koen De Graeve

18. Kader / Kader (2014)

İmdb: 7.4/10

Özet: Zaman yolculuğundan paradokslara, kimin kim olduğunu kavramanın zor olduğu gerçekleri işleyerek beyin yakma konusunda ustalaşmış bir bilimkurgu.

Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

17. Bulut Atlası / Bulut Atlası (2012)

İmdb: 7.4/10

Özet: David Mitchell’in aynı adlı romanından başarılı bir şekilde uyarlanarak izleyicinin beğenisine sunulan sinema, farklı yer ve zaman dilimlerinde birbirinden bağımsız geçen altı hikâyeyi anlatıyor.

Yönetmen: Lana Wachowski, Tom Tykwer, Lilly Wachowski

Oyuncular: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent

16. Ömür Boyu Kod / Kaynak Kodu (2011)

İmdb: 7.5/10

Özet: Bulunduğunuz yere nasıl geldiğinize dair hiçbir fikriniz yok. Çevrendeki insanları tanımıyorsun bile. Aslında, sen olduğundan bile emin değilsin. Bunların cevabını ararken bir yandan da saldırıyı gerçekleştirecek kişiyi bulmanız gerekiyor.

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga

15.Sherlock Holmes (2009)

İmdb: 7.6/10

Özet: Holmes ve korkusuz ortağı Watson gözlerini karartıp tehlikeli maceralara atılırlar. Dövüş tekniklerini efsanevi zekası gibi bir silah olarak kullanan Holmes, bu macerada ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşmanla savaşmalıdır.

Yönetmen: Guy Ritchie

Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Mark Strong

14. Zodyak (2007)

İmdb: 7.7/10

Özet: Asla yakalanmayan, arkasında herhangi bir kanıt bırakmayacak kadar akıllı bir seri katil hayal edin. Cinayet dosyaları çözülmedikçe seyircinin merak faktörü daha da artıyor. Bu David Fincher klasiği gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards

13. Kelebek Etkisi (2004)

İmdb: 7.7/10

Özet: Bir üniversite öğrencisi olan Evan Treborn, zaman zaman bilincini bile kaybedecek kadar şiddetli baş ağrılarından muzdariptir. Evan, bilinçsizken çocukluğunun zor anlarına geri dönebilir.

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Elden Henson

12. Birinci Kaygı / Temel Korku (1996)

İmdb: 7.7/10

Özet: Avukat Martin Vail, son duruşmasında Chicago başpiskoposunu vahşice öldürmekle suçlanan bir çocuğu savunur. Vail bu davayla uğraşırken kendisini eski öğrencisi ve eski kız arkadaşıyla karşı karşıya bulur. Ancak dava ilerledikçe ve kilisenin karanlık sırları gün ışığına çıktıkça, kolay olduğu varsayılan bir dava büyük bir tehlikeyi ortaya çıkarır.

Yönetmen: Gregory Hoblit

Oyuncular: Richard Gere, Laura Linney, Edward Norton

11. Bay Hiçkimse / Bay Hiçkimse (2009)

İmdb: 7.9/10

Özet: 2092’de dünyada kalan son ölümlü olan, 117 yaşında bir adam olan Némo. Ölüm döşeğindeki Némo, genç bir çocukken bir platformda durduğunu hatırlıyor. Tren hareket etmek üzere. Annesiyle mi gitmeli yoksa babasıyla mı kalmalı? Bu karar sonsuz sayıda olasılığın kapılarını aralayacak…

Yönetmen: Jaco van Dormael

Oyuncular: Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger

10. 12 Maymun / On İki Maymun (1995)

İmdb: 8/10

Özet: 5 milyar insanın ölümüne neden olan bir virüs yüzünden insanlık tehlikede. Hayatta kalanlar yer altı sığınaklarında yaşamaya devam ediyor. Bu arada, farklı analiz yolları arayan insanlar bir zaman makinesi icat ettiler. Eski mahkum James Cole, zaman makinesini test etmek için can atıyor. 7 yıl öncesine giden James Cole bir akıl hastanesindedir. Durumunu açıklamaya çalışan James Cole, gerçekten akıl hastası olarak damgalanacak.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Christopher Plummer

9. Mahkum / Mahkumlar (2013)

İmdb: 8.1/10

Özet: Yetersiz ipuçlarına rağmen kayıp kızları bulabilecek misiniz? Üstelik polisler bu iddiada başarısız oldu ve ipuçlarını çözmede tek başınasın. Başta pek çok soru işareti bırakan ve ilk izleyişte anlaşılması kolay olmayan gizemli bir yapım.

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis

8. Karanlık Yolculuk / Donnie Darko (2001)

İmdb: 8.1/10

Özet: Dünyanın sonuna 28 gün, 6 saat, 42 dakika ve 12 saniye var… Gelecek çoktan görüldü mü, yoksa tüm esrarengiz olaylar bir şizofren halinin sonucu muydu?

Yönetmen: Richard Kelly

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Drew Barrymore

7. Zindan Adası / Shutter Adası (2010)

İmdb: 8.1/10

Özet: Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio’nun buluşması sonucunda yeni bir şaheser yaratıldı. Zindan Adasına çağrılan dedektifimiz kendini ararken korktuğu yerde mi?

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley

6. Hatıra / Hatıra (2000)

İmdb: 8.5/10

Özet: Hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adayan bir adam. Hafıza kaybınız olmasına rağmen zor bir bulmacayı çözebilir misiniz?

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

5. İtibar / Prestij (2006)

İmdb: 8.5/10

Özet: Sihirbazlar için seyirciyi kandırmak kolaydır. Peki, birbirlerini kandırmakta ne kadar iyi olabilirler? Yine Nolan’dan akıllara durgunluk veren bir film daha ve tamamen çözmek o kadar kolay değil.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine

4. Olağan Şüpheliler (1995)

İmdb: 8.6/10

Özet: Olağan Şüpheliler’de, San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştıran polis gemide 27 ceset ve 91 milyon dolar uyuşturucu parası bulur. Hayatta kalan iki kişiden biri, vücudu yanıklarla dolu korkmuş bir Macar terörist ve oburluğu Verbal Kint adında bir kiralık katil.

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Chazz Palminteri, Kevin Spacey, Gabriel Byrne

3. Yıldızlararası / Yıldızlararası (2014)

İmdb: 8.6/10

Özet: Bilgisi ve zekası yüksek olan Cooper çiftçilik yaparak geçimini sağlamaktadır. İki çocuğuna yeterli bir yaşam sağlamak için elinden gelen hiçbir şeyi yapmıyor. Cooper bir gün beklenmedik bir teklif alır. Canından çok sevdiği ailesinin hatta insanlığın geleceği ve güvenliği için çok zor bir karar vermek zorunda kalacaktır.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

2. Matrix (1999)

İmdb: 8.7/10

Özet: Neo, yaşayan en tehlikeli adam olarak kabul edilen Morpheus ile temasa geçer. Kötü gizli casuslardan oluşan bir ekibe karşı hayatları için acımasız bir savaşla karşı karşıya kalan Neo, hayatına mal olabilecek bir gerçekle yüz yüze gelir.

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

1. Başlangıç ​​/ Başlangıç ​​(2010)

İmdb: 8.8/10

Özet: Uzmanlığı, hayal kurmanın en karanlık ve en savunmasız anında, bilinçaltının derinliklerinden pahalı sırları çıkarmak ve çalmak. Cobb’un bu ender insanlarda görülme yeteneği, rastlanması gereken bu seçkin el becerisi, onu şirket casusluğunun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu haline getirdi. Aynı zamanda bu durum onu ​​uluslararası bir kaçak haline getirdi ve sevdiği her şeye mal oldu.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort