Haber

İtalyan senatör Astorre, Senato’daki makamında öldü

İtalya’da parlamentonun üst meclis üyesi, Senato üyesi Demokrat Parti’li (PD) Senatör Bruno Astorre, makamında öldü.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, ana muhalefet merkez sol çatı partisi PD’den Senatör Astorre, bugün başkent Roma’nın merkezindeki Cenci Sarayı’ndaki Senato ofisinde öldü.

Roma Cumhuriyet Başsavcılığı’nın senatörün ölümü nedeniyle intihar şüphesiyle soruşturma başlattığı, Astorre’nin makamında soruşturma yürütüleceği belirtildi. Bu soruşturma doğrultusunda 59 yaşındaki Astorre’nin cesedine otopsi yapılıp yapılmayacağına karar verileceği kaydedildi.

Astorre’nin ölümünün ardından İtalyan siyasetinin önde gelen isimlerinden başsağlığı mesajları geldi.

Senato Lideri Ignazio La Russa, olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirterek, Senato’da bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Başbakan Giorgia Meloni de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Senatör ve PD Lazio Bölge Sekreteri Bruno Astorre’nin ölümüne derinden üzüldüm. Tutkulu ve sadık bir rakip, yeterli bir insandı. Kendim ve hükümetim adına, eşinin, ailesinin ve siyasi camianın acısını paylaşın.” ifadesini kullandı.

Astorre’nin partisi PD’nin lideri Elly Schlein, “Senatör Bruno Astorre’nin trajik ölüm haberi bizi şok etti ve derinden üzdü. Ailesinin yanındayız.” değerlendirmesini yaptı.

İlk kez 2013 yılında PD listelerinden Senato’ya seçilen Astorre, 25 Eylül 2022’de yapılan erken seçimlerde üçüncü kez Senatör olarak seçilmişti.

Tüm bunların ortasında La Repubblica gazetesi de Senatör Astorre’nin intihar etmiş olabileceğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu