Ekonomi

İngiltere’den Rusya’nın altın ve petrol sektörlerini hedef alan yeni yaptırım kararı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni listede Rus oligarklarının, şirketlerinin ve üçüncü ülkelerden isimlerin yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, altın ve petrol sektörlerinin Rusya için kritik gelir kaynağı olduğu, altının Moskova için petrol ve doğalgazdan sonra en değerli branş olduğu ve 2021 yılında Rusya ekonomisine 12,6 milyar lira katkı sağladığı belirtildi.

Açıklamada, İngiltere “Uluslararası ortaklarıyla birlikte bu gelirlerin azaltılmasına yönelik çok çeşitli tedbirleri hayata geçirdi”Yaptırımlar listesine Rusya’nın altın ve petrol sektörlerinde faaliyet gösteren ve destek veren 29 kişi ve kuruluşun dahil olduğu belirtildi.

Açıklamada, İngiltere’nin, savaşın başladığı dönemde toplam serveti 145 milyar lira olan 129 oligarkın da aralarında bulunduğu 1800 kişi, şirket ve gruba yaptırım uyguladığı belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, yaptırımların “Kremlin’in savaş ekonomisine ağır bir darbe vurmak için”Devam ettiğini belirtti.

Bugüne kadar uygulanan yaptırımların Rusya’yı 400 milyar dolardan fazla finansmandan mahrum bıraktığını akıllıca ifade etti. “Ancak Moskova üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmeliyiz. Bugünkü yaptırımlar, Rusya’nın iki kritik gelir kaynağı olan Rus altınını ve petrolünü hedef alıyor. Bu yolları kökten söküp kapatırken, Putin’e baskı yapmaya devam edeceğiz ve onun bocalayan savaş çabalarının sona ermesini sağlayacağız. Ukrayna’da başarısız oluyor.”İfadelerini kullandı.

eynesil-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu