Haber

Çin, Kovid-19’a Karşı Tedavi ve İlaç Tedarikini Birinci Öncelik Haline Getiriyor

PEKİN, 15 Aralık (Xinhua) — Çin, COVID-19 salgınıyla birlikte odak noktasını yeni enfeksiyonları önlemekten önemli olayları önlemeye ve tedavi etmeye kaydırdı ve ilaç ve tıbbi hizmetlerin sağlanmasını en acil görevi haline getirdi.

Ulusal Sağlık Kurulu (NHC) sözcüsü Feng Feng Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, Çin’in salgınla mücadeledeki mevcut çalışma hedeflerinin insanların refahını korumak ve büyük olayları önlemek olduğunu söyledi.

Mi, her seviyedeki tıp kurumlarının, enfekte hastaların tedavisi ve günlük tıbbi hizmetlerdeki çabalarını koordine etmek için prosedürleri optimize ettiğini, kaynakları genişlettiğini ve salgını kontrol altına almak için güçlerini artırdığını söyledi.

Aynı basın toplantısında konuşan Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı yetkilisi Zhou Jian, Çin’in kilit ilaçların üretimini artırmak için var gücüyle çalıştığını söyledi.

Zhou, tıbbi kurumlar ve yaşlılar için bakım evleri gibi kilit yerlere ilaç tedarikine öncelik verileceğini söyledi. İlaçların ihtiyaç sahibi hastalara ulaştırılmasını kolaylaştıracak online platformların geliştirilmesi için büyük eczaneler seferber edilecek.

Ülkenin genel olarak test kiti, aşı ve maske konusunda yeterli kapasiteye sahip olduğunu belirten Zhou, önceki dönemlerde talebin düşük olması nedeniyle bazı yerlerde test kitlerinde kesintili bir tedarik sorunu yaşandığını ancak yakın zamanda üretimin artmasının beklendiğini kaydetti.

Başka bir NHC yetkilisi olan Jiao Yahui, ateş kliniklerine olan ihtiyacın arttığını, ancak bu tesislerdeki doluluk oranının yönetilebilir bir aralıkta kaldığını söyledi.

Jiao, bu konuda daha fazla ateş kliniği kurulması, internet sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve hastaların reçete yazma işlemlerinin kolaylaştırılması için çeşitli tedbirler alındığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu